3rd Lublin International Medical Congress for Students and..

News

14.12.2015

THE WINNERS!!!

Basic Sciences and Experimental Medicine

1st PRIZE: Dawid Mehlich „Analysis of micro-RNA expressionprofile in typical and atypical pitutary adenomas”

2nd PRIZE: Krystyna Okoniewska “Relationship between regulatory T cell epitopes structure and binding to the major histocompatibility complex class II”

3rd PRIZE: Magdalena Cielma “CD86 molecules expression on monocytes with CD16 (Fcγ-III receptor) from patients with chronic lymphocytic leukemia”

DISTINCTION: Jakub Hołda “Changes of the cardiac tissue dimensions during fixation”

 

General Surgery

1st PRIZE: Anna Roszkowska „Assessment of selected immune parameters in relation to the frequencies of infections in patients after splenectomy”

2nd PRIZE: Katarzyna Dubielak “Histomorhometric parameters of ileum after ileal transposition in Zucker Lerp(fa) rats.”

DISTINCTION: Aleksander Nobis “Totally Robotic Stapler-less Sleeve Gastrectomy - A Feasibility Animal Study”

 

Public Health

1st PRIZE: Monika Gruszczyńska „Mediocre knowledge concerning diabetes mellitus in high school pupils”

1st PRIZE: Michał Zarobkiewicz „The content analysis of Polish internet retail sites offering electronic cigarettes”

2nd PRIZE: Patrycja Jędrzejowska “Evaluation of energy and macronutrients intake among second year course medical students of Silesian Medical University in Katowice in comaparision to food and nutrition institute reccomendations”

2nd PRIZE: Maria Gołębiowska “Intercultural education - the only way to acquire cultural competency and overcome cultural-based problems -medical students’ perspective.”

3rd PRIZE: Anna Puzio “Assessment  of knowledge concerning hands’ disinfection among students of Faculty of Medicine.”

3rd PRIZE: Piotr Bańka “Children's spirometry in sitting and standing position - comparison of results and repeatability”

 

Head and Neck Diseases, Dentistry

1st PRIZE: Marko Zivković „Hypermethylation of p14 and p16 tumor suppressor genes in mucoepidermoid carcinoma of salivary glands”

 

Doctoral students` session

1st PRIZE: Monika Zajkowska „Plasma levels and tissue expression of metalloproteinases (MMPs), their inhibitors (TIMPs) and macrophage – colony stimulating factor (M–CSF)  in gynecological malignancies”

2nd PRIZE: Tomasz Kamiński “Activity of the kynurenine pathway of tryptophan metabolism in progression of hypertension in rats with renal-induced hypertension model”

 

Internal Medicine and Cardio-, Thoracic- and Vascular Surgery

1st PRIZE: Aleksandra Mazurek „The analysis of colonic inflammatory conditions based on 15 months material”

2nd PRIZE: Małgorzata Żebrowska “Subgenotypes of G-HCV in the era of newest therapeutic strategies”

3rd PRIZE: 

 

Neurology and Neurosurgery

1st PRIZE: Barbara Mosiewicz „ Influence of treatment with spinal cord stimulation on disability level of patients suffering from chronic back pain”

 

Paediatrics and Neonatology

1st PRIZE: Milena Osińska „ Are the childhood cancer survivors at risk of vitamin D deficiency?”

2nd PRIZE: Klaudia Cieśluk “Overweight as a complication of anticancer therapy among children with acute lymphoblastic leukemia”

3rd PRIZE: Aleksandra Dąbkowska “Prevalance of nervous system complications during treatment of acute lymphoblastic leukemia”

 

Radiology with Nuclear Medicine

1st PRIZE: Maciej Janica „ The evaluation of radioiodine therapy out come in patients with non-toxic nodular goitre”

 

Case Report I

1st PRIZE: Karolina Pańczak „ Asympthomatic Frantz-Gruber tumor: diagnostic challenge”

2nd PRIZE: Anna Ryś “From loss of consciousness to pericardiocentesis”

3rd PRIZE: Michał Mielnik “A Case of Chronic Lymphocytic Leukaemia with Expression of CD8 Antigen on Leukemic Cells, IGG2 Subclass Deficiency, and Co-Infection with Epstein-Barr Virus”

 

Case Report II

1st PRIZE: Barbara Pajda “Hemangioendothelioma - insidious enemy. Case report.”

1st PRIZE: Michał Mielnik „Secondary cardiac tumour- underestimated cardiologic issue. Case report.”

3rd PRIZE: Adrian Szeląg “Treatment of Coarctation of the Aorta in a 31 Hbd preterm infant: Case report.”

 

Poster Session

1st PRIZE: Marianna Slychko „Functional state of circulating phagocytes as a marker for prediction of complications in patients with acute necrotizing pancreatitis.”

2nd PRIZE: Grzegorz Tymicki “Antrectomy and gastrectomy alter small intestine morphology in rats”

3rd PRIZE: Urszula Grudzień “Comparison of the influence of carbenoxolone and quinine, antagonists of gap junctions, on the anticonvulsant effect of valproate in 6Hz psychomotor seizure test in mice.”

DISTINCTION: Elżbieta Supruniuk “A comparison of antibiotic susceptibility of Proteus mirabilis (with blaCTX-M-91 gene) and Klebsiella pneumoniae (with blaSHV-8 gene) strains producing different type of ESBL enzymes”

 

Congratulations!!!

Calendar

April 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30